O nás

Leges humanae

Leges humanae je spolek, který sdružuje mladé lidi s aktivním zájmem o problematiku ochrany lidských práv a svobod. Základním cílem spolku je podpora lidských práv bez jakéhokoli politického a sociálního rozdílu, rozvoj tolerance mezi občany, zdůraznění myšlenky univerzální platnosti lidských práv a rozšíření zájmu o vzdělání mladých lidí v této oblasti. Pro naplnění výše uvedených cílů jsme v roce 2012 zorganizovali první ročník Olympiády lidských práv. Z Olympiády se nám podařilo vybudovat prestižní soutěž, která významným dílem přispívá k rozvoji informovanosti mladých lidí v této oblasti.

Členové spolku

Výbor

Zuzana Ďurišová

 

Zuzana začala po strednej škole študovať na Právnickej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci, od roku 2020 navštevuje zároveň aj Univerzitu Komenského v Bratislave, kde študuje slovenské právo. Členkou organizačnému tímu Olympiady lidských práv sa stala po tom ako bola počas strednej školy sama súťažiacou v slovenskej verzii súťaže. Olympiádu považuje za úžasnú príležitosť spoznať veľa zaujímavých a inšpiratívnych ľudí a je vďačná, že môže prostredníctvom Olympiady dostať myšlienku ľudských práv bližšie k mladým ľuďom. Vo voľnom čase rada športuje, cestuje a číta knihy.

Jan Martinek

 

Honza studuje práva na Karlově univerzitě, kromě nich ho velmi baví dějiny a psychologie. S Olympiádou je druhým rokem, nadchla ho příležitost šířit často abstraktní lidská práva zábavnou formou, což vychází z jeho přesvědčení, že by se vysokoškoláci měli o znalosti, které se (nejen) na škole naučí, podělit s ostatními a smysluplně je využít. Ve volném čase rád čte ruskou a anglickou literaturu (nejradši má Mistra a Markétku, Pána Prstenů a Těžko býti bohem), hraje deskové hry nebo se věnuje historickému šermu.

Luisa Suchochlebová

 

Luisa vystudovala střední odbornou školu zaměřenou na nakladatelství a momentálně studuje na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy obor etnologie & kulturní antropologie. Olympiády se účastnila dvakrát a zaujalo ji to natolik, že se rozhodla připojit ke spolku Leges Humanae a podílet se na organizaci.
Je přesvědčena o tom, že o lidská prava se může zajímat kdokoliv, aniž by přímo práva studoval, nebo se jimi profesionálně zabýval.
V budoucnu by ráda nějakou dobu pracovala v jedné z environmentálních neziskových organizací.
Na OLP si nejvíce cení kreativní atmosféru a inspirativní prostředí.

Další členové spolku

Oskar Blažek

Oskar je členem organizačního týmu Olympiády lidských práv od jejího vzniku. Díky působení v Olympiádě potkal spoustu skvělých a zajímavých lidí a započal mnohá přátelství. Oskar je v posledním ročníku na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a pracuje v advokátní kanceláři.

Georgia Hejduková

Georgia studuje střední školu se zaměřením na finanční služby. Lidskými právy se zabývá dlouhodobě a v minulosti vedla projekt zaměřený na šikanu. Také dlouhodobě spolupracuje s organizací Amnesty International a věnuje se lidským právům i v politice. Moc jí baví právo a chtěla by ho studovat i na vysoké škole, což dokazuje svou úspěšnou účastí na středoškolských moot courtech. Má ráda procházky v přírodě, historii a letecké katastrofy. K olympiádě se přidala, protože už se jí nemůže účastnit osobně a tak chce pomoct se její organizací, protože ji považuje za skvělý počin.

Kristína Chlebáková

Kristína je študentkou Európskej ekonomickej integrácie na FMV VŠE. Členkou Leges Humanae je už 6 rokov. K organizátorom súťaže sa pridala po tom, čo sa zúčastnila slovenskej verzie Olympiády na strednej škole. Zároveň pomáha budovať slovenskú sieť Alumni OĽP a akademicky sa venuje otázkam medzinárodných ekonomických vzťahov, Európskej únii a transatlantickým vzťahom, aj vďaka členstvu v policy inkubátore European Horizons. Vo voľnom čase rada číta a cestuje.

Dominik Liška

Dominik koncem loňského roku zdárně dokončil studium na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, aby se se vší parádou mohl stát koncipientem v jedné pražské advokátní kanceláři, v níž se věnuje litigacím a arbitrážím. Už od prvního ročníku jej fascinovala lidská práva, k nimž se později přidalo právo evropské a mezinárodní, což nakonec vedlo k tomu, že se před třemi lety nechal naverbovat do spolku Leges Humanae. Kvůli svému studijnímu pobytu ve Stockholmu se prozatím osobně zúčastnil pouze jednoho finálového kola Olympiády lidských práv, a o to víc doufá, že letošní finále proběhne naživo. Když se mu podaří udržet na uzdě svůj zlozvyk – systematickou eliminaci volného času, tak s oblibou chodí pěšky daleko.

Elena Musilová

Elena je studentka všeobecného gymnázia. Současně studuje v akademickém programu právo na německé dálkové univerzitě. Zajímá se o právo, cizí jazyky, ekonomii, matematiku, mezinárodní vztahy a diplomacii, ráda cestuje. Na Olympiádě lidských práv ji zaujalo spojení psaní esejí a lidskoprávní tematiky. také možnost zamýšlet se nad aktuálními otázkami a bavit se o nich s ostatními.

Ladislav Roušar

Ladislav je absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V současnosti pracuje jako koncipient v advokátní kanceláři v Hradci Králové, kde se věnuje generální praxi. Jako organizátor Olympiády lidských práv působí již 7 let. Pořádání Olympiády lidských práv mu přineslo mnoho zkušeností s organizováním a pořádáním společenských akcí.

Adéla Štefková

Adéla je studentkou Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Během studia jí zaujala především problematika lidských práv a také programy týkající se zvyšování právního povědomí mezi středoškoláky, což ji přivedlo ke spolku Leges Humanae. Členkou organizačního týmu Olympiády lidských práv je 3 roky. Na Olympiádě si cení možnosti přibližovat lidská práva zábavnou formou a poznávat inspirativní osobnosti.

Prokop Tomášek

 

Prokop je studentem Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Vždy ho zajímala lidská práva, a proto se předloni rozhodl přidat do spolku Leges Humanae. Sice je v rámci organizačního týmu relativně nezkušený (dosud pomáhal organizovat pouze loňský ročník Olympiády), avšak o to víc se těší na mnoho dalších ročníků, které bude moci připravovat. Olympiádu považuje za skvělou příležitost, jak přiblížit studentům středních škol aktuální problematiku lidských práv v zábavné a zároveň poučné formě.

Natálie Tůmová

 

Natálie je studentkou Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V současné chvíli pobývá v hlavním městě Alp, francouzském Grenoblu, kde v rámci studijního pobytu poznává francouzskou kulturu a nahlíží na problematiku lidských práv v kontextu země galského kohouta. Na olympiádě lidských práv se jí líbí, že nabízí studentům středních škol humanitně založenou soutěž, kde mohou rozvíjet své psané argumentační dovednosti a zároveň se zamýšlet nad současnými problémy. 

Barbora Votlučková

 

Barbora studuje v septimě na osmiletém gymnázium Open Gate, kde bude příští rok skládat mezinárodní IB maturitu. Ve svém volném čase se věnuje zejména debatě a sportu – závodně hraje volejbal. Taktéž je viceprezidentka studentské rady na své škole a pomáhá s organizací OGMUNu. O lidská práva se zajímá zejména ve svém volném čase skrze pomoc neziskovým organizacím, čtení knih a a taktéž se jim věnuje v rámci jednoho z předmětů na škole, což je globální politika.