O nás

Leges humanae

Leges humanae je spolek, který sdružuje mladé lidi s aktivním zájmem o problematiku ochrany lidských práv a svobod. Základním cílem spolku je podpora lidských práv bez jakéhokoli politického a sociálního rozdílu, rozvoj tolerance mezi občany, zdůraznění myšlenky univerzální platnosti lidských práv a rozšíření zájmu o vzdělání mladých lidí v této oblasti. Pro naplnění výše uvedených cílů jsme v roce 2012 zorganizovali první ročník Olympiády lidských práv. Z Olympiády se nám podařilo vybudovat prestižní soutěž, která významným dílem přispívá k rozvoji informovanosti mladých lidí v této oblasti.

Členové spolku

Výbor

Kristína Chlebáková

Kristína je študentkou Európskej ekonomickej integrácie na FMV VŠE. Členkou Leges Humanae je už 6 rokov. K organizátorom súťaže sa pridala po tom, čo sa zúčastnila slovenskej verzie Olympiády na strednej škole. Zároveň pomáha budovať slovenskú sieť Alumni OĽP a akademicky sa venuje otázkam medzinárodných ekonomických vzťahov, Európskej únii a transatlantickým vzťahom, aj vďaka členstvu v policy inkubátore European Horizons. Vo voľnom čase rada číta a cestuje.

Oskar Blažek

Oskar je členem organizačního týmu Olympiády lidských práv od jejího vzniku. Díky působení v Olympiádě potkal spoustu skvělých a zajímavých lidí a započal mnohá přátelství. Oskar je v posledním ročníku na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a pracuje v advokátní kanceláři.

Ladislav Roušar

Ladislav je absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V současnosti pracuje jako koncipient v advokátní kanceláři v Hradci Králové, kde se věnuje generální praxi. Jako organizátor Olympiády lidských práv působí již 5 let. Pořádání Olympiády lidských práv mu přineslo mnoho zkušeností s organizováním a pořádáním společenských akcí.

Zuzana Ďurišová

 

Zuzana začala po strednej škole študovať na Právnickej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci, od roku 2020 navštevuje zároveň aj Univerzitu Komenského v Bratislave, kde študuje slovenské právo. Členkou organizačnému tímu Olympiady lidských práv sa stala po tom ako bola počas strednej školy sama súťažiacou v slovenskej verzii súťaže. Olympiádu považuje za úžasnú príležitosť spoznať veľa zaujímavých a inšpiratívnych ľudí a je vďačná, že môže prostredníctvom Olympiady dostať myšlienku ľudských práv bližšie k mladým ľuďom. Vo voľnom čase rada športuje, cestuje a číta knihy.

Jan Martinek

 

Honza studuje práva na Karlově univerzitě, kromě nich ho velmi baví dějiny a psychologie. S Olympiádou je druhým rokem, nadchla ho příležitost šířit často abstraktní lidská práva zábavnou formou, což vychází z jeho přesvědčení, že by se vysokoškoláci měli o znalosti, které se (nejen) na škole naučí, podělit s ostatními a smysluplně je využít. Ve volném čase rád čte ruskou a anglickou literaturu (nejradši má Mistra a Markétku, Pána Prstenů a Těžko býti bohem), hraje deskové hry nebo se věnuje historickému šermu.

Další členové spolku

Georgia Hejduková

Georgia studuje střední školu se zaměřením na finanční služby. Lidskými právy se zabývá dlouhodobě a v minulosti vedla projekt zaměřený na šikanu. Také dlouhodobě spolupracuje s organizací Amnesty International a věnuje se lidským právům i v politice. Moc jí baví právo a chtěla by ho studovat i na vysoké škole, což dokazuje svou úspěšnou účastí na středoškolských moot courtech. Má ráda procházky v přírodě, historii a letecké katastrofy. K olympiádě se Apřidala, protože už se jí nemůže účastnit osobně a tak chce pomoct se její organizací, protože ji považuje za skvělý počin.

Dominik Liška

Dominik koncem loňského roku zdárně dokončil studium na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, aby se se vší parádou mohl stát koncipientem v jedné pražské advokátní kanceláři, v níž se věnuje litigacím a arbitrážím. Už od prvního ročníku jej fascinovala lidská práva, k nimž se později přidalo právo evropské a mezinárodní, což nakonec vedlo k tomu, že se před třemi lety nechal naverbovat do spolku Leges Humanae. Kvůli svému studijnímu pobytu ve Stockholmu se prozatím osobně zúčastnil pouze jednoho finálového kola Olympiády lidských práv, a o to víc doufá, že letošní finále proběhne naživo. Když se mu podaří udržet na uzdě svůj zlozvyk – systematickou eliminaci volného času, tak s oblibou chodí pěšky daleko.

Luisa Suchochlebová

 

Luisa je studentka střední humanitní školy zaměřené na knižní kulturu a nakladatelství. Olympiády se účastnila dvakrát a zaujalo ji to natolik, že se rozhodla připojit ke spolku Leges Humanae a podílet se na organizaci.
Je přesvědčena o tom, že o lidská prava se může zajímat kdokoliv, aniž by přímo práva studoval, nebo se jimi profesionálně zabýval.
V budoucnu by ráda nějakou dobu pracovala v jedné z environmentálních neziskových organizací.
Na OLP si nejvíce cení kreativní atmosféru a inspirativní prostředí.

Adéla Štefková

Adéla je studentkou Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Během studia jí zaujala především problematika lidských práv a také programy týkající se zvyšování právního povědomí mezi středoškoláky, což ji přivedlo ke spolku Leges Humanae. Členkou organizačního týmu Olympiády lidských práv je 3 roky. Na Olympiádě si cení možnosti přibližovat lidská práva zábavnou formou a poznávat inspirativní osobnosti.

Prokop Tomášek

 

Prokop je studentem Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Vždy ho zajímala lidská práva, a proto se předloni rozhodl přidat do spolku Leges Humanae. Sice je v rámci organizačního týmu relativně nezkušený (dosud pomáhal organizovat pouze loňský ročník Olympiády), avšak o to víc se těší na mnoho dalších ročníků, které bude moci připravovat. Olympiádu považuje za skvělou příležitost, jak přiblížit studentům středních škol aktuální problematiku lidských práv v zábavné a zároveň poučné formě.

Natálie Tůmová

 

Natálie je studentkou Právnické fakulty Univerzity Karlovy. V současné chvíli pobývá v hlavním městě Alp, francouzském Grenoblu, kde v rámci studijního pobytu poznává francouzskou kulturu a nahlíží na problematiku lidských práv v kontextu země galského kohouta. Na olympiádě lidských práv se jí líbí, že nabízí studentům středních škol humanitně založenou soutěž, kde mohou rozvíjet své psané argumentační dovednosti a zároveň se zamýšlet nad současnými problémy.